Sosyal Mecralarda Sosyal ben!
 • Ne demiş?
  ""

  Tır Park Etme Teknikleri

  Yok admin 17 Temmuz 2013

  Tırlar park etmesi, sürmesi, zapt etmesi en zor taşıtlardır. Bunların kullanım alanları çok geniştir. Hatta diğer her türlü vasıtanın taşınmasında da tırlar kullanılır. Günlük hayatta kullanılan otomobillerden askeri vasıtalara ve tanklara varıncaya kadar hemen hemen her türlü kara taşıtı tırların üstünde taşınarak satılacağı veya tamir edileceği yerlere ulaştırılır. Tırlara bu gücü veren şey onun ustaca hesaplanmış motorudur. Arkasındaki büyük dorsesini, kendisini ve arkasındaki dorsesinin üstündeki yükünü taşıyabilecek kadar güçlü motor gerekir. Motor güçlü olmasaydı tırlar yokuşlardan çıkarken durabilir ve hatta geri kayabilirdi. Eskiden motorlar daha güçsüzdü ve bu tür şeylerin gerçekleştirdiği kazalar haberlere çıkardı. Artık güçlü motorlar ve yüksek çekiş gücüyle dik yollarda bile gidebilen ağır yük taşıyıcı vasıtalar görebilirsiniz.

  tirÇok vites seçeneği bulunması tır şoförlerinin sürüş ustası olmasına bir işarettir. Yarış arabalarında da bildiğiniz gibi çok vites vardır. Bunun tırlardaki yansımasının sebebi biraz daha farklıdır. Tırların her sürüş için farklı vitesi vardır. Geri vites ve park hızı vitesi de bunlardandır. Tırlar park ederken hızlı davranamazlar çünkü hareket yönünün aksine hareket eden bir dorse bulundururlar ve bunun ne tarafa gideceğini hesap etmek öyle hızlı sürerken yapılabilecek bir iş değildir. Yavaş yavaş giderek aracın her hareketinin başlangıcını gözlemleyebilmek gerekir. Dorsenin arkası ne zaman dönmeye başladıysa ön tarafı o zaman düzeltmek gerektiğini usta şoförler iyi bilirler.
  Kısa yoldan bu park işini öğrenmek için usta şoförleri park ederken izlemek gerekir. Tır park etme oyunlarını da oynamak tekniğin mantığını anlamak için yapılabilecek faydalı ve mantıklı aktiviteler arasındadır. Tırların hareket prensiplerini aklında iyi kavrayanlar sürerken de bu kolaylığı yaşarlar. Tır park edişinin hiç de kolay olmadığını baştan bilmek gerekir fakat yine de bunu imkansız bir işmiş gibi görmeye gerek yok. Herkes tır park edebilir. Yeter ki mantığını anlasın ve gerek oyunlarda gerekse gerçek hayatta yeterince pratik yapabilsin.
  Tır park etme tekniklerinin her türlü inceliğini güzel oyunlarda bulabilirsiniz.

  Paylaşmak Güzeldir:
  Google+'da paylaş Pinterest'te paylaş
  Yorumlar

  Yorumunu Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.